Jakamarus 1932

plná chuť bylin

Nový design a nová chuť! 

Ochutnejte originální legendární bylinný digestiv tak, jak ho vytvořil lékárník Alois Kříž v roce 1932. Tato receptura je bohatší v chuti, protože obsahuje vyšší procento bylinného macerátu.

Také jsme ponechali původní obsah alkoholu 42 % a vybrali jsme láhev o objemu 700 ml, která je vhodnější pro použití v barech. Design etikety jsme pojali v moderním stylu, aby se lépe vyjímal ve společnosti našich dalších lahví. Stejně jako Jakamarus Retro se hodí jako digestiv nebo jako základ pro míchané nápoje.

 

Tosh Jakamarus banner
Jakamarus retro edice

Jakamarus Retro

legenda českého likérnictví

Prvorepublikový bylinný likér JA-KA-MA-RUS, který se vyrábí od roku 1916 podle původní receptury lékárníka Aloise Kříže a který se díky své jemné, hořké a kořeněné chuti proslavil v celé tehdejší Československé republice. V době své největší slávy nechyběl v žádném kredenci nebo spíži.

Prodáváme v originální láhvi dizajnu ze 30 let minulého století. Díky dlouhé době zrání v dubových sudech si budete moci vychutnat charakteristickou hořkou a kořeněnou chuť, která obsahuje více jak 50 % extraktu z bylin a koření z celého světa.

Jakamarus je ideální digestiv po každém jídle, který podporuje zažívání a trávení. Chuť prověřena mnoha generacemi.

 

Historie

příběh legendy jménem Jakamarus

Na počátku našeho příběhu poslali pan a paní Křížovi z Hoštic svého syna Aloise na studia farmacie do Prahy. Po úspěšném magisteriu na „české univerzitě Karlově” se stal nadějný farmaceut Alois Kříž lékárníkem.

V roce 1916 otevřel v Praze na Pankráci lékárnu, kde prodával mimo jiné i bylinný extrakt vlastní výroby k léčení žaludečních obtíží. Z této originální tinktury vznikla receptura bylinného likéru JA-KA-MA-RUS, který se díky své jemné, hořké a kořeněné chutí v brzké době proslavil v celé tehdejší Československé republice. Dne 1. února roku 1932 byla Obchodní a živnostenskou komorou v Praze registrována ochranná známka bylinného likéru Jakamarus, který byl zapsán pod názvem „dietetická bylinná tinktura amara sacharatu“.

Jakamarus s bylinným extraktem
Jakamarus bylinný digestiv
Jakamarus ochranná známka 1935
Lékárník Kříž Alois autor receptury Jakamarus

PhMr. Alois Kříž

Autor původní receptury bylinné tinktury, která je základem pro výrobu likéru.

20.2.1882 narozen v Hošticích v Čechách,
20.7.1903 magisterium na České univerzitě Karlově v Praze. Za studií byl členem a funkcionářem Klubu českých farmaceutů (1901/02-1902/03)
1.9.1907 nastoupil jako asistent do lékárny, která nesla název „U Libuše“, Pankrácká třída 1004/50 a kterou vlastnil PhMr. J. Heral (ta byla jako osobní založena 1901)
11.2.1916 koupil lékárnu PhMr. J. Herala a dostává koncesi na její provozování
1917 stal se členem majitelské Organisace českého lékárnictva pro Čechy, Moravu a Slezsko.
1.2.1932 PhMr. Kříž registruje známku Jakamarus jako “dietetickou bylinnou tinkturu amara sacharatu” a zapisuje tak počátek dějin bylinného likéru, který se vyrábí do dnešní doby podle tohoto receptu
1936 byl zvolen členem představenstva lékárnického nákupního a prodejního družstva (Respharma) v Praze.
1945 zažívá bylinný likér Jakamarus své období slávy a stává se oblíbeným digestivem a doporučeným lékem na trávení a zažívání
1.6.1948 prodává lékárnu PhMr. Jiřímu Rentzovi (v letech 1943 až 1947 se provizorem/zástupcem v lékárně stala Anna Kripplová-Skarlatová).
1.6.1948 nastupuje v prodané lékárně jako adjunkt a zřejmě přinesl této lékárně velký věhlas, protože později se o ní hovoří jako o Křížově lékárně, a to i v době po jejím prodeji PhMr. Rentzovi.

PhMr. Alois Kříž zároveň Podle „Seznamu léčivých specialit vyráběných magistry farmacie, sdruženými v Odboru (Sekci) magistrů farmacie, výrobců léčiv a léčivých přípravků v Československé republice při Svazu československého lékárnictva“ z roku 1933, vyráběl ještě „Jodoloment“, zřejmě mazání s obsahem jodu.

Zdroj: České farmaceutické muzeum Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy, Kuks, odborná rešerše

Receptura

Původní od roku 1916

Dodržujeme originální recepturu, která vznikla v Pražské lékárně na Pankráci v roce 1916 jako lék na zažívání a trávení. Byliny a koření se několik týdnů macerují v jemném lihu. Poté je extrakt dochucen cukrem a po dobu 9 měsíců zraje v dubových sudech. Díky dlouhé době zrání vyniká Jakamarus charakteristickou hořkosladkou a kořeněnou chutí. Likér obsahuje více než 50 % tohoto extraktu. Celý proces výroby je výhradně ruční.

100% bylinný extrakt, který je základem likéru se od roku 1932 již v jeho původní podobě neprodává. My jsme ale jeho prodej obnovili a vy ho teď můžete ochutnat. Objednávejte jako součást balení s likérem Jakamarus nebo samostatně.

Jakamarus zápis ochranné známky
Jakamarus reklama 60 léta
Jakamarus původní reklamní leták
Jakamarus balení 200 ml
Jakamarus 100 ml balení

JA-KA-MA-RUS  v hlavní roli

Vyprávěj (2009)

Retro seriál je pohled do naší nedávné historie od roku 1964 prostřednictvím osudů rodiny Dvořákových. Díky vzpomínkám vypravěče Honzy se před diváky odvíjí sága rodiny v průběhu roků, rozplétá se poutavá mozaika lidských osudů a vztahů tří generací.

Lásky mezi kapkami deště (1979)

Ve filmu režiséra Karla Kachyni ožije pražské předměstí Žižkov třicátých let. Seznámíte se s ševcem Vincencem Bursíkem, který sem přišel odkudsi z venkova, aby se pustil do zoufalého a beznadějného boje s baťovskou velkovýrobou.

Za Přemkem Baštýřem (1968)

Povídka Zdeňka Svěráka o originálním a chytrém nápadu jak zvýšit v restauracích tržby. Dokázali byste vysvětlit „bláznovo“ podivné sprchování v nepromokavém plášti?

Číst celou povídku…